The opinion of Aventure Nordique
The Active Outline Tee Man from the Norwegian brand Devold is exceptionally lightweight and breathable. Made from 130 g/m² 17.5-micron merino wool, this timelessly designed tee is exceptionally soft and comfortable against the skin.
The Devold Active Outline Tee Man is made from 70% merino wool and 30% Tencel®. Combined with Tencel, the merino wool dries very quickly, ensuring freshness and comfort. This short-sleeved, round-neck T-shirt can be worn all year round, whether for sport, work or everyday wear. The mountain graphic on the chest adds a touch of originality and lets your passion accompany you.
Merino wool offers numerous benefits:
- It is thermoregulatory and wicks away perspiration
- Merino wool is extremely hydrophilic: it absorbs or releases moisture as needed
- The wool also absorbs UV rays, offering natural protection from the sun
Why combine it with Tencel?
- It wicks away sweat three times faster than merino wool.
- Clothing made with Tencel™ is extremely durable.
If you have a very busy week, this T-shirt is perfect for you!
Points to remember
Technical details
| Brand | Devold |
|---|---|
| Product name | Devold Active Outline Tee Man |
| Model | Man |
| Material |
|
| Main fabric | Wool |
| Merino Wool Weight | Very lightweight ≤ 150 g/m² |
| Sizes | S, M, L, XL, XXL |
| Garment Type | Top |
| Fit | Regular fit |
| Layering System | Base Layer |
| Features | Stretch, Breathable, Odor-resistant, Quick-drying |
| Neck Type | Crew neck |
| Sleeve length | Short sleeves |
| Weight | 120 g |
| Machine washable | Machine washable at 40°C on a gentle cycle |
| Additional information | Thanks to its antibacterial properties, merino wool can be worn several times without washing: simply air it out and let it dry to keep it odour-free. |
| Eco-responsible contribution | The Oeko-Tex Standard 100 is an international testing and certification standard for harmful substances in synthetic and natural fibre textiles. It certifies that textiles, treatments and dyes are non-toxic. |
| Warranty | 2 years |








































