The opinion of Aventure Nordique
The Lauparen Merino 190 Boxer Woman from the Norwegian brand Devold is made from 100% merino wool in a fine knit with a weight of 190g/m² and a fibre diameter of 18.7 microns, offering optimal softness and breathability.
Slightly longer than boxer shorts, and featuring a wide, elasticated waistband in a colourful design for added fun, they are very comfortable to wear!
Merino wool regulates temperature and wicks away moisture quickly, creating a healthy microclimate for sensitive skin. Perfect for sports or everyday life, these comfortable boxer shorts combine performance and style!
The Lauparen range from Devold is a collection made from 100% 18.7-micron merino wool, which is particularly soft and lightweight. Thanks to the natural temperature-regulating properties of the wool, these hiking garments are suitable for all outdoor activities in all seasons.
Points to remember
Technical details
| Brand | Devold |
|---|---|
| Product name | Lauparen Merino 190 Boxer Woman |
| Model | Lady |
| Material | 100% merino wool, 190 g/m² – 18.7 microns |
| Main fabric | Wool |
| Merino Wool Weight | Lightweight 150–250 g/m² |
| Sizes | XS, S, M, L, XL |
| Garment Type | Bottom |
| Fit | Slim fit |
| Layering System | Base Layer |
| Features | Stretch, Breathable, Odor-resistant, Quick-drying |
| Weight | 80 g |
| Machine washable | Lavable en machine à 40°C cycle délicat. |
| Additional information |
|
| Warranty | 2 years |
| Country of Manufacture | Lithuania |








































