The opinion of Aventure Nordique
The Exped Cloudburst 25 is a lightweight, waterproof backpack with a 25-liter capacity. This backpack will delight outdoor enthusiasts with its light weight and features:
- single-compartment storage bag with a roll-top closure,
- sturdy carrying handle,
- comfortable mesh shoulder straps with an adjustable chest strap,
- simple hip belt,
- foam back padding that ensures comfort and improves load distribution,
- large-capacity elastic spider for securing a helmet, jacket, or wet items.
The Exped Cloudburst 25 strikes the perfect balance between a waterproof storage bag and a lightweight backpack, proving to be extremely versatile and functional, particularly thanks to its back window that allows you to see the bag’s contents.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Cloudburst 25 |
| Volume | 25 l |
| Model | Unisex |
| Material |
|
| Accessories | Drawcord , Carrying handle |
| Dimensions | 53 x 28 x 20 cm |
| Max Load | < 5 kg |
| Weight | 270 g |
| Additional information |
|
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | China |








































