The opinion of Aventure Nordique
The Sea to Summit Camp Plus S.I. Mat is a self-inflating mattress designed to provide a comfortable, stable, and easy-to-use sleeping surface for hiking, traveling, or camping.
Its Air Zone construction keeps the foam and insulation in the areas most critical for thermal comfort, while reducing the weight in less-used sections. With a thickness of 7 cm, it provides a good level of support and allows you to adjust the firmness to suit your sleeping preferences.
Its Contour shape improves the available space around the shoulders and chest, while minimizing bulk. The RCS-certified 75D recycled polyester fabric enhances durability for regular outdoor use.
The XPEL valve makes inflation, pressure adjustment, and deflation easy. It also prevents reinflation during folding, making storage simpler.
Points to remember
Technical details
| Brand | Sea to Summit |
|---|---|
| Product name | Camp Plus Self-Inflating Sleeping Mat |
| Type | Self-inflating |
| Sleeping capacity | Simple |
| Season | 4 season |
| R-Value | 5.3 |
| Material |
|
| Colour | Cypress |
| Length | R : 183 cm - LW : 198 cm |
| Width | R : 56 cm- LW : 64 cm |
| Thickness | 7 cm |
| Folded | R : ø 28 x 16 cm - LW : ø 33 x 19 cm |
| Weight | R : 1040 g - LW : 1515 g |
| Accessories | Repair Kit, Storage bag |
| Additional information |
|
| Warranty | 2 years |
| Country of Manufacture | China |








































