The opinion of Aventure Nordique
The CNOC Outdoors VectoPlus is a flexible water bladder designed to collect and store water while hiking, camping, or at base camp.
Its wide zippered opening makes it easy to fill from a river, lake, or shallow spring. The 28 mm threaded spout allows for use with many water filters compatible with this diameter. Available in several sizes, it allows everyone to choose the volume best suited to their needs: solo hiking, hiking with a partner, family camping, group trekking, or water storage at camp.
Dual opening, easy to fill, clean, and dry, and compatible with water filters (universal 28 mm thread). Features a carrying handle.
Points to remember
Technical details
| Brand | Cnoc Outdoors |
|---|---|
| Name | VectoPlus Water Container 28 mm |
| Dimensions | 4 L : 43cm x 19cm x 3.8 cm - 6 L : 51cm x 23.5cm x 3.8cm - 8 L : 53.3cm x 29.2cm x 3.8cm |
| Opening diameter | 28 mm |
| Materials | TPU |
| Weight | 4 L : 153 g - 6 L : 175,8 g - 8 L : 209,8 g |
| Does not contain | BPA |
| Additional information |
|
| Warranty | 2 years |
| Country of Manufacture | China |








































