The opinion of Aventure Nordique
The Exped Lightning 60 is a backpack that combines lightness, comfort and durability. With a capacity of 60 litres, this hiking backpackweighs just 1,250 grams. It features a roll-top closure and a unique, central T-Rex frame, which enable it to achieve this performance.
The roll-top closure and accessories – compression and carrying straps, pockets and more – make this backpackhighly functional. The roll-top closure system allows you to adjust the backpack’s volume. Full-front compression is made possible by the zigzag arrangement of the compression straps. Loops at the bottom of the bag allow you to secure all kinds of equipment: sleeping mats, sleeping bags, etc. Compatible with hydration packs, a feed tube outlet is provided at the zip of the inner compartment.
The Lightning 60 features a height-adjustable back panel, ergonomic padded shoulder straps and a pre-shaped hip belt. The materials used are robust and durable: 210-denier nylon and 600-denier polyester.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Lightning 60 |
| Volume | 60 l |
| Model | Unisex |
| Material |
|
| Accessories | Adjustable back, Ice tool, Pockets, Compression straps |
| Dimensions | 74 x 36 x 25 cm |
| Max Load | 22 kg |
| Weight | S/M : 1220 g - L/XL : 1270 g |
| Additional information | Back length
|
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Vietnam |








































