The opinion of Aventure Nordique
The Daily Merino Light Sock 3-pack from the Norwegian brand Devold is ideal for everyday wear or leisure activities.
Extremely soft, light and thin, they are very comfortable, thanks in part to a wide knitted cuff at the calf. Reinforced toes and heels ensure strength and durability.
Made from 50% merino wool, these socks let you enjoy the benefits of merino wool right inside your shoes! Soft, temperature-regulating, antibacterial and odour-reducing, merino wool has nothing but advantages!
Set of 3 pairs of socks
Points to remember
Technical details
| Brand | Devold |
|---|---|
| Product name | Daily Merino Light Sock 3Pk |
| Uses | Every Day |
| Model | Unisex |
| Material |
|
| Main fabric | Wool |
| Merino Wool Weight | Very lightweight ≤ 150 g/m² |
| Sizes | 36-40, 41-46 |
| Weight | 131 g (les 3 paires) 44 g la paire |
| Additional information | Machine washable on a delicate cycle at 40°C |
| Warranty | 2 years |
| Country of Manufacture | Lithuania |








































