The opinion of Aventure Nordique
The Exped Deepsleep Auto is a very comfortable self-inflating mattress that is 7.5 centimeters thick. Its trapezoidal shape was specifically designed to fit in the back of a car, station wagon, or SUV. Whether you’re traveling alone or with a partner, you’ll enjoy comfortable nights in your vehicle. The mattress is 193 centimeters long, with a width of 132 centimeters at the head and 100 centimeters at the feet. It therefore fits in most cars.
Technically, the Deepsleep Auto features open-cell foam that provides excellent sleeping support. On the outside, the brushed polyester fabric is both durable and pleasant against the skin.
The mattress is equipped with two separate flat valves: an inflation valve with a check valve and a deflation valve. Although it is a so-called “self-inflating” mattress thanks to its expanding foam, it comes with an inflation pump to facilitate inflation.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Deepsleep Auro |
| Type | Self-inflating |
| Form | Rectangular |
| Sleeping capacity | Double |
| Season | 4 season |
| R-Value | 9 |
| Material |
|
| Colour | Blue |
| Length | 193 cm |
| Width | 132 / 99 cm |
| Thickness | 7,5 cm |
| Folded | 65 x 27 cm |
| Weight | 3500 g |
| Accessories | Repair Kit, Pump, Storage bag |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Taiwan |








































