The opinion of Aventure Nordique
The Exped Dura 3 is a robust, rectangular-shaped inflatable mattress with synthetic fibre insulation. It boasts high-performance features.
- Insulation: Synmat Technology filling, made from recycled Texpedloft microfibre, suitable for 3-season use, with an R-value of 3.2, in accordance with ASTM F3340-18.
- Comfortable: It is 7 cm thick, with a maximum width of 52 cm and a length of 183 cm (size M). The air chambers around the edges of the mattress are higher than the others, preventing you from sliding off the mattress.
- Lightweight and robust: The materials used—75-denier polyester on the top and 170-denier on the underside—enable Exped to offer a lightweight yet robust mattress.
The Dura 3R features two flat valves that do not protrude from the mattress, one for inflation with a non-return valve and one for deflation. It comes with the Schnozzel Pumpbag UL to facilitate inflation and prevent moist air from entering the mattress structure.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Dura 3R |
| Type | air chamber |
| Form | Rectangular |
| Sleeping capacity | Simple |
| Season | 3 season |
| R-Value | 3.2 |
| Material |
|
| Colour | Orange |
| Length | M : 183 cm - MW : 183 cm - LW : 197 cm |
| Width | M : 52 cm - MW : 65 cm LW : 65 cm |
| Thickness | 7 cm |
| Folded | M : 23 x 13 cm - MW : 27 x 13,5 cm - LW : 27 x 14,5 cm |
| Weight | M : 670 g - MW : 765 g - LW : 815 g |
| Accessories | Repair Kit, Storage bag, Inflation Stuff Sack |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Taiwan |








































