The opinion of Aventure Nordique
The Helinox Ground Strap is a lightweight, compact stabiliser designed to increase the support surface area and prevent tipping or sinking on uneven ground, sand, earth or grass.
Simply slide the pockets over each leg and tighten the straps. We recommend crossing the straps for better functionality.
These polyester straps are durable in all weather conditions. They can be easily stored in the carry bag for your chair or table.
The Helinox Ground Strap is adjustable and compatible with all Helinox chairs and tables: Chair One / Chair One (re) / Chair One L / Chair One XL / Chair One High back (re) / Sunset Chair / Sunset Chair (re) / Savanna Chair / Chair Two / Café Chair / Swivel Chair
Points to remember
Technical details
| Brand | Helinox |
|---|---|
| Product name | Ground Strap |
| Article number | 10003699 |
| EAN | 8800268653121 |
| Material | Polyester |
| Dimensions | 65 cm X 6 cm |
| Height | 4 cm |
| Folded | 8 cm X 15 cm |
| Weight | 126 g |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Vietnam |








































