The opinion of Aventure Nordique
The 15 cm Y-Pegs from Norwegian brand Barents Outdoor are tent pegs measuring 15 centimetres in length. They are Y-shaped, with one prong shorter than the other.
Each peg weighs 7.7 grams. They are sold in packs of 10 and delivered in a mesh bag.
Points to remember
Technical details
| Brand | Barents Outdoor |
|---|---|
| Product name | Y-Pegs 15 cm |
| Article number | 192-005 |
| EAN | 7090056610073 |
| Materials | Aluminium |
| Packaging | Set of 10 pieces |
| Dimensions | 15 cm |
| Weight | 7.7 g per unit - 77 g total |
| Warranty | 2 years |








































