The opinion of Aventure Nordique
The Aeros Pillow Premium is an inflatable pillow designed for camping and travel.
Its scalloped inner edge allows you to sleep on your back or side by centering the pillow on your shoulders to prevent it from slipping.
Made from polyester, the Aeros Pillow Premium is soft against the skin. Its synthetic filling provides great comfort. TPU tube for better moisture dispersion.
The pillow features a multifunctional valve that allows for quick inflation and deflation.
Points to remember
Technical details
| Brand | Sea to Summit |
|---|---|
| Product name | Aeros Premium Pillow |
| Type | air chamber |
| Material |
|
| Length | R : 34 cm - L : 42 cm |
| Width | R : 24 cm - L : 30 cm |
| Thickness | R : 11 cm - L : 13 cm |
| Folded | R : 34 × 24 × 11 cm - L : 43 × 30 × 12 cm |
| Weight | R : 104 g - L : 155 g |
| Accessories | Storage bag |
| Additional information |
|
| Warranty | 2 years |
| Country of Manufacture | China |








































