The opinion of Aventure Nordique
The Aeros Ultralight Pillow was designed so that hikers no longer have to choose between a comfortable night’s sleep in a tent and saving weight in their backpack.
Made from polyester, this pillow is soft and pleasant to the touch. Its curved contours mold to the shape of your head for optimal comfort.
It’s practical, featuring a unique double-valve system that allows for quick inflation and deflation.
Points to remember
Technical details
| Brand | Sea to Summit |
|---|---|
| Product name | Aeros Ultalight Pillow |
| Type | air chamber |
| Material |
|
| Length | R : 34 cm - L : 45 cm |
| Width | R : 26 cm - L : 31 cm |
| Thickness | R : 11 cm - L : 12 cm |
| Folded | R : 7 × 6.5 × 6.5 cm - L : 9 × 6.5 × 6.5 cm |
| Weight | R : 57 g - L : 85 g |
| Accessories | Storage bag |
| Additional information |
|
| Warranty | 2 years |
| Country of Manufacture | China |








































