The opinion of Aventure Nordique
The Exped Flex 3R is a closed-cell foam mattress. Comfortable, versatile, and durable, it’s ready to use right out of the box! Just unfold it. The Flex 3R can be used on its own as a 3.1-centimeter-thick mattress or as an additional layer of insulation under an inflatable mattress.
It is lightweight and won’t puncture, unlike an inflatable or self-inflating mattress. You can use it as a sleeping surface and also as protection against uneven terrain.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Flex 3R |
| Type | foam |
| Form | Rectangular |
| Sleeping capacity | Simple |
| Season | 3 season |
| R-Value | 2.8 |
| Material | Closed-cell foam, Oeko-Tex 100 certified, DWR-free |
| Colour | Orange / Grey |
| Length | XS : 123 cm - M : 185 cm - LW : 196 cm |
| Width | XS : 52 cm - M : 52 cm - LW : 65 cm |
| Thickness | 3,1 cm |
| Folded | XS : 52 x 15 x 14 cm - M : 52 x 15 x 20 cm - LW : 65 x 15 x 21 cm |
| Weight | XS : 335 g - M : 515 g - LW : 610 g |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | China |








































