The opinion of Aventure Nordique
The Exped Flex 1.5 is a closed-cell foam mattress. Lightweight, versatile and durable, it’s ready to use straight out of the box! Simply unfold it. The Flex 1.5 can be used on its own as a 1.6-centimetre-thick mattress or as an additional layer of insulation for an inflatable mattress.
It is lightweight and cannot be punctured, unlike an inflatable or self-inflating mattress. You can use it as a sleeping system and also as protection against uneven ground.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Flex 1.5 |
| Type | foam |
| Form | Rectangular |
| Sleeping capacity | Simple |
| Season | 2 season |
| R-Value | 1.7 |
| Material | Closed-cell foam, Oeko-Tex 100 certified, DWR-free |
| Colour | Green / Gray |
| Length | XS : 130 cm - M : 180 cm - LW : 196 cm |
| Width | XS : 52 cm - M : 52 cm - LW : 65 cm |
| Thickness | 1,6 cm |
| Folded | XS : 13 x 52 x 11 cm - M : 13 x 52 x 15 cm - LW : 65 x 14 cm |
| Weight | XS : 250 g - M : 340 g - LW : 465 g |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | China |








































