The opinion of Aventure Nordique
The Exped Ultra 1R Mummy is an ultra-lightweight, mummy-shaped inflatable mattress. It boasts high-performance features.
- Insulation: Non-insulated Airmat Technology; this is a mattress designed for summer temperatures, with an R-value of 1.8, in accordance with ASTM F3340-18.
- Comfort: It is 7 cm thick, with a maximum width of 52 cm and a length of 183 cm (size M). The air chambers around the edges of the mattress are higher than the others, preventing you from sliding off the mattress.
- Lightweight: The materials used (20-denier recycled ripstop polyester) allow Exped to offer a very lightweight mattress: 310 grams, which is impressive given the comfort it provides and its thermal performance.
The Ultra 1R Mummy features two flat valves that do not protrude from the mattress, one for inflation with a non-return valve and one for deflation. It comes with the Schnozzel Pumpbag UL to facilitate inflation and prevent moist air from entering the mattress structure.
The mummy shape is particularly useful:
- To save weight,
- To fit mattresses end-to-end in a small tent or tight spaces.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Ultra 1R Mummy |
| Type | air chamber |
| Form | Mummy |
| Sleeping capacity | Simple |
| Season | 2 season |
| R-Value | 1.8 |
| Material | Fabric: 20D recycled ripstop polyester, TPU-coated polyether film, Bluesign-approved, DWR-free |
| Colour | Green |
| Length | M : 183 cm - MW : 183 cm - LW : 197 cm |
| Width | M : 52 cm - MW : 65 cm - LW : 65 cm |
| Thickness | 7 cm |
| Folded | M : 17 x 9,5 cm - MW : 19 x 10 cm - LW : 19 x 10,5 cm |
| Weight | M : 310 g - MW : 375 g - LW : 405 g |
| Accessories | Repair Kit, Pump, Storage bag |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Taiwan |







































