The opinion of Aventure Nordique
The Exped Ultra 7R is an inflatable, highly insulated, ultra-lightweight, rectangular-shaped sleeping pad. It offers high-performance features.
- Insulation: Downmat Technology filling, 700 cuin down, allowing for use in temperatures as low as -30°C. This is a 4-season expedition mattress with an R-Value of 7.1, meeting ASTM F3340-18 standards.
- Comfort: In size M, you get 9 cm of thickness with a maximum width of 52 cm and a length of 183 cm. The air cells along the edges of the mattress are higher than the others, preventing you from sliding off the mattress.
- Lightweight: The materials used (20-denier recycled polyester) and the mummy shape (narrower at the feet) allow Exped to offer a very lightweight mattress: 620 grams, which is impressive given the comfort it provides and its thermal performance.
The Ultra 7R features two flat valves that do not protrude from the mattress, one for inflation with a check valve and one for deflation. It comes with the Schnozzel Pumpbag UL to facilitate inflation and prevent moist air from entering the mattress structure.
The rectangular shape is particularly appealing:
- It provides more surface area for people who move around a lot.
- You won’t feel the cold from the ground right next to you.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Ultra 7R |
| Type | air chamber |
| Form | Mummy |
| Sleeping capacity | Simple |
| Season | 4 season |
| R-Value | 7.1 |
| Material |
|
| Colour | Grey |
| Length | M : 183 cm - MW : 183 cm - LW : 197 cm |
| Width | M : 52 cm - MW : 65 cm - LW : 65 cm |
| Thickness | 9 cm |
| Folded | M : 28 x 14 cm - MW : 33 x 14 cm - LW : 33 x 14 cm |
| Weight | M : 620 g - MW : 720 g - LW : 855 g |
| Accessories | Repair Kit, Storage bag, Inflation Stuff Sack |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Taiwan |








































