The opinion of Aventure Nordique
The Exped Ultra 8R Mummy is an inflatable mattress, insulated with synthetic fibres and a reflective foil, ultra-lightweight and mummy in shape. It boasts high-performance features.
- Insulation: Synmat Plus Technology filling, recycled Texpedloft microfibre combined with a reflective foil, suitable for all-season use, with an R-value of 8.8, ASTM F3340-18 standard.
- Comfort: It is 9 cm thick, with a maximum width of 52 cm and a length of 183 cm (size M). The air chambers along the edges of the mattress are higher than the others, preventing you from sliding off the mattress.
- Lightweight: The materials used (20-denier recycled ripstop polyester) allow Exped to offer a very lightweight mattress: 430 grams, which is impressive given the comfort it provides and its thermal performance.
The Ultra 8R Mummy features two flat valves that do not protrude from the mattress, one for inflation with a non-return valve and one for deflation. It comes with the Schnozzel Pumpbag UL to facilitate inflation and prevent damp air from entering the mattress structure.
The mummy shape is particularly useful:
- To save weight,
- To fit mattresses end-to-end in a small tent or tight spaces.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Ultra 8R Mummy |
| Type | air chamber |
| Form | Mummy |
| Sleeping capacity | Simple |
| Season | 4 season |
| R-Value | 8.8 |
| Material |
|
| Colour | Green |
| Length | M : 183 cm - MW : 183 cm - LW : 197 cm |
| Width | M : 52 cm - MW : 65 cm - LW : 65 cm |
| Thickness | 9 cm |
| Folded | M : 23 x 11,5 cm - MW : 23 x 12 cm - LW : 27 x 12,5 cm |
| Weight | M : 430 g - MW : 535 g - LW : 555 g |
| Accessories | Repair Kit, Storage bag, Inflation Stuff Sack |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Taiwan |








































