The opinion of Aventure Nordique
The Exped Dura 10R is a rectangular inflatable mattress, heavily insulated with down, robust, lightweight and rectangular in shape. It boasts high-performance features.
- Insulation: Downmat Technology filling, 700 cuin down, suitable for all-season use, with an R-value of 10, ASTM F3340-18 standard.
- Comfortable: It is 10 cm thick, with a maximum width of 52 cm and a length of 183 cm (size M). The air chambers at the edges of the mattress are higher than the others, preventing you from sliding off the mattress.
- Lightweight and robust: The materials used—75-denier polyester on the top and 170-denier on the underside—enable Exped to offer a lightweight yet robust mattress.
The Dura 10R has two flat valves that do not protrude from the mattress, one for inflation with non-return valve and one for deflation. It is sold with the Schnozzel Pumpbag UL to make inflation easier and to avoid sending wet air into the mattress structure.
The rectangular shape is particularly interesting:
- For more surface area for people who move around.
- Not to feel the cold of the ground right next to you.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Dura 10R |
| Type | air chamber |
| Form | Rectangular |
| Sleeping capacity | Simple |
| Season | 4 season |
| R-Value | 10 |
| Material |
|
| Colour | Grey |
| Length | M : 183 cm - MW : 183 cm - LW : 197 cm |
| Width | M : 52 cm - MW : 65 cm - LW : 65 cm |
| Thickness | 10 cm |
| Folded | M : 23 x 16,5 cm - MW : 27 x 17 cm - LW : 27 x 18 cm |
| Weight | M : 990 g - MW : 1325 g - LW : 1420 g |
| Accessories | Repair Kit, Storage bag, Inflation Stuff Sack |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Taiwan |








































