The opinion of Aventure Nordique
The Exped Ultra 3R is an ultra-lightweight, rectangular-shaped inflatable mattress with synthetic fibre insulation. It boasts high-performance features.
- Insulation: Synmat Technology filling, made from recycled Texpedloft microfibre, suitable for 3-season use, with an R-value of 3.2, compliant with ASTM F3340-18.
- Comfort: It is 7 cm thick, with a maximum width of 52 cm and a length of 183 cm (size M). The air chambers around the edges of the mattress are higher than the others, preventing you from sliding off the mattress.
- Lightweight: The materials used (20-denier recycled ripstop polyester) allow Exped to offer a very lightweight mattress: 365 grams, which is impressive given the comfort it provides and its thermal performance.
The Ultra 3R features two flat valves that do not protrude from the mattress, one for inflation with a non-return valve and one for deflation. It comes with the Schnozzel Pumpbag UL to facilitate inflation and prevent moist air from entering the mattress structure.
The rectangular shape is particularly useful:
- Providing more surface area for people who move around.
- Preventing you from feeling the cold of the ground right next to you.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Ultra 3R |
| Type | air chamber |
| Form | Rectangular |
| Sleeping capacity | Simple |
| Season | 3 season |
| R-Value | 3.2 |
| Material |
|
| Colour | Green |
| Length | S : 163 cm - M : 183 cm - MW : 183 cm - LW : 197 cm |
| Width | S : 52 cm - M : 52 cm - MW : 65 cm - LW : 65 cm |
| Thickness | 7 cm |
| Folded | S : 23 x 10,5 cm - M : 23 x 11 cm - MW : 27 x 11,5 cm - LW : 27 x 12 cm |
| Weight | S : 395 g - M : 450 g - MW : 540 g - LW : 580 g |
| Accessories | Repair Kit, Storage bag, Inflation Stuff Sack |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Taiwan |








































