The opinion of Aventure Nordique
The Exped Versa 1R is a robust, lightweight, rectangular-shaped inflatable mattress with a built-in pump. It boasts high-performance features.
- Insulation: Non-insulated Airmat Technology; this is a mattress designed for summer temperatures, with an R-value of 1.8, in accordance with ASTM F3340-18.
- Comfortable: It is 5 cm thick, with a maximum width of 52 cm and a length of 183 cm (size M). The air chambers around the edges of the mattress are higher than the others, preventing you from sliding off the mattress.
- Lightweight and durable: The materials used (75-denier recycled polyester) allow Exped to offer a mattress with a good weight-to-durability ratio.
The Versa 1R features a built-in hand pump, eliminating the need to blow air into the mattress and thus preventing moist air from entering the mattress structure. It has two flat valves that do not protrude from the mattress: one for inflation with a non-return valve and one for deflation.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Versa 1R |
| Type | air chamber |
| Form | Rectangular |
| Sleeping capacity | Simple |
| Season | 2 season |
| R-Value | 1.4 |
| Material | Fabric: 75D recycled ripstop polyester, TPU-coated polyether film, Bluesign-approved, DWR-free |
| Colour | Blue |
| Length | M : 183 cm - LW : 197 cm |
| Width | M : 52 cm - LW : 65 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Folded | M : 20 x 11 cm - LW : 27 x 13,5 cm |
| Weight | M : 545 g - LW : 725 g |
| Accessories | Repair Kit, Integrated pump, Storage bag |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Taiwan |








































