The opinion of Aventure Nordique
The D890 from Czech brand Patizon is a sleeping bag for 3 or 4 seasons, depending on how chilly you are. It's filled with 890 grams of hypoallergenic 700 cuin+, 90/10 RDS-certified European duck down. The down is evenly distributed, 50% on the top, 50% on the bottom. The sleeping bag's envelope is made with Z-chambers to guarantee optimal insulation. As a result, it boasts a comfort temperature of -9°C.
The fabric of the D890 is made of DWR-treated Toray Airtastic. In addition, the face area is insulated with CLO Vivo Endurance synthetic fiber, which is better suited than down to the moisture expelled during the night.
The semi-automatic zipper rises to the top for easier access. This also makes for a more anatomical shoulder construction, eliminating the need for Velcro to close the opening. Equipped with a blocker, once engaged, the zipper slider no longer slides.
Lightweight at 1250 g, it's just as compact. It can be compressed by 13 times its volume to fit into a 23 x 27 cm bag. Inside the sleeping bag is a zipped pocket.
Technical details
| Brand | Patizon |
|---|---|
| Product name | D890 |
| Season | 3 season |
| Model | Unisex |
| Fill | Duck Down |
| Cuin | European duck down 700+ cuin+, 90/10, hypoallergenic, RDS, IDFL |
| Comfort rating | -9°C |
| Comfort Limit | -17°C |
| Extreme rating | -38°C |
| Dimensions | Up to: S : 156 to 170 cm - M : 171 to 185 cm - L : 186 to 200 cm |
| Shoulders - Hips - Feet: | S : 66 / 58 / 30 cm - M : 71 / 63 / 33 cm - L : 75 / 69 / 34 cm |
| Folded size | 23 x 27 cm - 15 L |
| Outer shell | Toray Airtastic 38 g/m² DWR C0 (100% recycled nylon) |
| Inner lining | Toray Airtastic 38 g/m² DWR C0 (100% recycled nylon) |
| Fill Weights | S: 845 g - M : 890 g - L : 935 g |
| Weight | S : 1170 g - M : 1250 g - L : 1325 g |
| Additional information |
|
| Eco-responsible contribution |
|
| Warranty | 2 years |
| Country of Manufacture | Czech Republic |








































