The opinion of Aventure Nordique
The Exped Typhoon 25 is a small backpack that is exceptionally weather-resistant. It is 100% waterproof thanks to its fully seam-sealed lining. This backpack is also highly resistant to abrasion and tears.
Its roll-top closure provides a wide opening and prevents moisture from seeping in. The welded lining can be turned inside out for easy cleaning.
Carrying comfort is ensured by a padded mesh back panel, ergonomic shoulder straps, and a removable hip belt.
It features:
- One internal zippered pocket
- One external zippered pocket
- Two external elastic mesh pockets
- A trekking pole holder
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Typhoon 25 |
| Volume | 25 l |
| Model | Unisex |
| Material |
|
| Accessories | Pockets, Carrying handle |
| Dimensions | 49 x 28 x 22 cm |
| Max Load | 5 kg |
| Weight | 510 g |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Vietnam |








































