The opinion of Aventure Nordique
The Exped Versaluxe is a comfortable inflatable mattress that folds up compactly. It’s perfect for nights spent camping, in a van, and more. The mattress comes with a soft-to-the-touch polyester cover that enhances its comfort.
The cover is washable and features many practical details: a carrying handle for easy handling, coupling eyelets to connect multiple mattresses together, and a zippered pocket for small gear items.
The Versaluxe is equipped with two flat valves that do not protrude from the mattress, one for inflation with a check valve and the other for deflation. It comes with the Schnozzel Pumpbag to facilitate inflation and prevent moist air from entering the mattress structure.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Versaluxe |
| Form | Rectangular |
| Sleeping capacity | Simple |
| Season | 3 season |
| R-Value | 2.4 |
| Material | TPU, recycled polyester, recycled Texpedloft microfiber |
| Length | 197 cm |
| Width | 65 cm |
| Thickness | 9 cm |
| Folded | 34 x 18 cm |
| Weight | 1350 g |
| Additional information | Repair kit included. |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Taiwan |








































