The opinion of Aventure Nordique
The Versaluxe Pillow is a lightweight, compact, and durable asymmetrical camping pillow. It is made from 75-denier recycled polyester. Its contoured shape keeps your head in place and ensures a restful night’s sleep. The height can be adjusted by releasing air through the FlatValve.
The pillow comes with a soft-to-the-touch polyester cover that enhances comfort. This cover is washable and features a drawstring to secure the Versaluxe Pillow to a mattress.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Versaluxe Pillow |
| Type | air chamber |
| Material | 75% recycled polyester, Oeko-Tex® 100 certified, TPU |
| Length | 48 cm |
| Width | 29 cm |
| Thickness | 15 cm |
| Folded | 14 x 7,5 cm |
| Weight | 130 g |
| Additional information | Storage bag included |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Taiwan |








































