The opinion of Aventure Nordique
The Sea To Summit Reactor Lightweight sleeping bag liner is designed to increase the temperature inside your sleeping bag. Sea To Summit claims it provides an increase in insulation of around +4°C. In our experience, this liner adds around +4°C, which is no small thing in cold weather!
For added versatility and comfort, this Reactor Lightweight sleeping bag features arm slits and a drawcord hood.
The Thermolite Pro fabric used is just as effective as fleece, but has the advantage of being lighter and more compact. This bag replaces the traditional fleece, cotton or silk sleeping bag liner. Ideal for hiking, camping… HeiQ Fresh technology provides long-lasting odour control.
Points to remember
Technical details
| Brand | Sea to Summit |
|---|---|
| Product name | Reactor Lightweight |
| Form | Mummy |
| Fabric | Thermolite |
| Material | Thermolite Pro, 100% recycled polyester |
| Colour | Grey |
| Length | User size : S : 170 cm - R : 185 cm - L : 198 cm |
| Width | 55 / 80 cm |
| Machine washable | Oui |
| Folded | 10 x 18 x 10 cm |
| Weight | S : 235 g - R : 255 g - L : 270 g |
| Warranty | 2 years |







































