The opinion of Aventure Nordique
The Sea to Summit Reactor Fleeceweight is the warmest bag in the Reactor range. It provides an increase in insulation of around +8°C. In our experience, this sleeping bag liner provides an extra warmth of around +8°C. It can be used as a sleeping bag liner or on its own in warm conditions:
- Winter use: provides extra warmth when used with your synthetic or down sleeping bag.
- Summer use: you can use it on its own, as a lightweight sleeping bag.
For greater versatility and comfort, this Reactor Fleeceweight bag features zipped openings for your arms and a drawcord in the hood.
The fabric used is a combination of Thermolite and grid fleece, offering a slimmer, warmer bag than a traditional fleece-filled sleeping bag. HeiQ Fresh technology provides long-lasting odour control.
Points to remember
Technical details
| Brand | Sea to Summit |
|---|---|
| Product name | Reactor Fleece Liner |
| Form | Mummy |
| Fabric | Thermolite |
| Material | Thermolite, 100% recycled polyester |
| Colour | Bordeaux |
| Length | User size : S : 170 cm - R : 185 cm - L : 198 cm |
| Width | 55 / 80 cm |
| Machine washable | Oui |
| Folded | 15 x 25 x 15 cm |
| Weight | S : 365 g - R : 400 g - L : 430 g |
| Warranty | 2 years |







































