The opinion of Aventure Nordique
The Sea To Summit Reactor Midweight is a sleeping bag liner that enhances comfort and warmth. The manufacturer claims it provides an increase in insulation of around +6°C. This is a significant improvement; in our experience, this sleeping bag liner provides an increase in warmth of around +6°C. It can be used in winter inside a sleeping bag, on its own in summer on warm nights, or in a mountain hut.
For added versatility and comfort, this Reactor Midweight liner features arm slits and a drawcord in the hood.
The Thermolite Pro fabric is just as effective as fleece, but has the advantage of being lighter and more compact. This bag replaces the traditional fleece, cotton or silk sleeping bag liner. Ideal for hiking, camping… HeiQ Fresh technology provides long-lasting odour control.
Points to remember
Technical details
| Brand | Sea to Summit |
|---|---|
| Product name | Reactor Midweight |
| Form | Mummy |
| Fabric | Thermolite |
| Material | Thermolite Pro, 100% recycled polyester |
| Colour | Grey |
| Length | User size : S : 170 cm - R : 185 cm - L : 198 cm |
| Width | 55 / 80 cm |
| Machine washable | Oui |
| Folded | 11,5 x 19 x 11,5 cm |
| Weight | S : 330 g - R : 350 g - L : 365 g |
| Warranty | 2 years |







































