The opinion of Aventure Nordique
The Sea to Summit Foam Core Pillow is a very comfortable foam pillow. It is a soft pillow made from recycled materials. The foam filling comes from the production of Sea to Summit self-inflating mattresses.
Technically, this pillow consists of 3 components:
- The outer polyester shell: a durable fabric that feels pleasant against the skin.
- A layer of polyester fibers providing extra padding that wicks away moisture.
- Recycled foam filling (offcuts from self-inflating mattresses).
- This pillow features the Pillow Lock system, designed to keep your pillow in place. Velcro attachment patches compatible with Sea to Summit mattresses equipped with this system. Prevents slipping during the night.
When folded, a Velcro strip keeps it compressed and closed. This eliminates the need for an additional compression sack.
Points to remember
Technical details
| Brand | Sea to Summit |
|---|---|
| Product name | Foam Core Pillow |
| Type | foam |
| Material |
|
| Length | R : 34 cm - L : 42 cm - XL : 35,5 cm |
| Width | R : 24 cm - L : 30 cm - XL : 36 cm |
| Thickness | R : 13 cm - L : 13 cm - XL : 16 cm |
| Folded | R : 26 × 10,5 × 10,5 cm - L : 30 × 11,5 × 11,5 cm - XL : 35,5 × 13 × 13 cm |
| Weight | R : 160 g - L : 210 g - XL : 340 g |
| Additional information |
|
| Warranty | 2 years |
| Country of Manufacture | China |








































