The opinion of Aventure Nordique
The Exped Vega 3 is a 3-person tent that offers a spacious interior. Measuring 160 centimeters wide, 220 centimeters long, and featuring four vertical walls, the sleeping area is generous. The interior height is 124 centimeters.
Setup is quick and intuitive thanks to the integrated pole sections and attachment clips. With its various setup options, the Vega 3 can be pitched according to weather conditions or personal preference.
The Vega 3 tent features 68-denier polyester taffeta fabric with a waterproof rating of 3,000 millimeters of water column, and 5,000 for the floor.
The groundsheet (footprint) included with the tent protects against abrasion and dirt, as well as moisture from the ground.
Points to remember
Technical details
| Brand | Exped |
|---|---|
| Product name | Vega 3 |
| Article number | 7640277849570 |
| EAN | 7640277849570 |
| Season | 3 season |
| Capacity | 3 people |
| Form | Dome tent |
| Freestanding | Yes |
| Frame | Aluminum |
| Area | 3,5 m² |
| Inner tent area | 220 x 160 cm |
| Height inner tent | 124 cm |
| Vestibule area | 1,05 + 1,05 m² |
| Vestibules | 2 Vestibules |
| Colour | Mustard |
| Minimum Weight | 3000 g |
| Total weight | 3000 g |
| Folded size | 46 x 19 cm |
| Material |
|
| Additional information | Footprint included |
| Warranty | 5 years |
| Country of Manufacture | Vietnam |








































